YTO-aineet

Tutkintoosi kuuluvat yto-opinnot (yht. 35 osp)

Viestintä- ja vuorovaikutus kori 11 osp

  • Äidinkieli 4 osp 
  • Ruotsi 1 osp 
  • Englanti 3 osp 
  • Toiminta digitaalisessa ympäristössä 2 osp
  • Taide ja luova ilmaisu 1 osp  

Matemaattis-luonnontieteellisen osaamisen kori 6 osp

  • Matematiikka 4 osp 
  • Fysiikka ja kemia 2 osp 

Yhteiskunta- ja työelämäosaamisen kori 9 osp

  • Yhteiskunnassa ja kansalaisena toimiminen 2 osp 
  • Työelämässä toimiminen 2 osp
  • Opiskelu- ja urasuunnitteluvalmiudet 1 osp 
  • Yrittäjyys ja yrittäjämäinen toiminta 1 osp 
  • Työkyvyn ja hyvinvoinnin ylläpitäminen 20sp  
  • Kestävän kehityksen edistäminen 1 osp 

Valinnaiset  9 osp

Mitä tahansa valinnaisia yto-opintoja yhteensä 9 osp.
Valitaan kolmen osp:een kokonaisuuksissa.

Kullervonkadun yto-opettajat ovat

Tieto- ja viestintätekniikka 

Jukka Eskola
jukka.eskola@edu.hel.fi 

Äidinkieli ja S2

Anne-Mari Hakkarainen 
anne-mari.hakkarainen@edu.hel.fi 

Yhteiskuntataidot, työelämätaidot, yrittäjyys ja yritystoiminta

Kirsi Jääskeläinen
kirsi.jaaskelainen@edu.hel.fi 

Taide ja kulttuuri

Leena Lukkarinen
leena1.lukkarinen@edu.hel.fi 

Englanti ja ruotsi 

Heli Romppanen
heli.romppanen@edu.hel.fi 

Työkyvyn ja hyvinvoinnin ylläpitäminen (liikunta ja terveystieto)

Tuija Smolander
tuija.smolander@edu.hel.fi 

Matematiikka, fysiikka & kemia ja ympäristötieto 

Marja Wikström
marja.wikstrom@edu.hel.fi

Jos tarvitset erityistä tukea yto-opinnoissa, sinua auttaa erityisopettaja Anne Aarela-Rekonen anne.aarela-rekonen@edu.hel.fi